História školy
Naša škola vznikla 1. septembra 1950 na základe výnosu Povereníctva školstva, vied a umení v Bratislave z 28. augusta 1950, č. 87. 884 (50-II)1. Vznikla ako dvojročná banícka škola podniková majstrovského typu pre potreby spišských a gemerských baní, ktoré pociťovali veľký nedostatok stredných technikov. Bola označená ako Banícka škola v Spišskej Novej Vsi, expozitúra Vyššej priemyselnej školy v Banskej Štiavnici. V prvom školskom roku boli postupne otvorené tri prvé triedy. Riaditeľom školy sa stal PhDr. Dezider Háber. Slávnostné otvorenie školy bolo dňa 21. októbra 1950.
V školskom roku 1951/52 mala škola už 7 tried (4 prvé a 3 druhé triedy), po organizačnej stránke sa osamostatnila (prestala byť expozitúrou banskoštiavnickej priemyslovky) a do nového školského roku vstúpila ako Priemyselná škola banícka v Spišskej Novej Vsi. Zároveň prešla pod štátnu školskú správu a dostala aj nový študijný odbor, a to geológ. Do funkcie riaditeľa bol ustanovený Ing. Vojtech Karchňák.
V školskom roku 1953/54 bola škola premenovaná na Vyššiu priemyselnú školu banícku a geologickú v Spišskej Novej Vsi a bolo v nej zavedené štvorročné štúdium vo všetkých študijných odboroch. Škola mala vtedy 14 tried, 300 žiakov a 20 členov profesorského zboru. Prvý raz bolo otvorené aj štúdium popri zamestnaní.
K ďalšiemu premenovaniu školy došlo v školskom roku 1961/62. Škola sa začala nazývať ako Stredná priemyselná škola geologická a banícka v Spišskej Novej Vsi. Vedenie školy prevzal Ing. Jozef Aringer.
V školskom roku 1963/64 pribudli v škole dva nové študijné odbory: úprava úžitkových nerastov a strojárska technológia. Dňa 1. júna 1965 bol do funkcie riaditeľa školy menovaný RNDr. Martin Lučivjanský.
V školskom roku 1966/67 mala škola 4 triedy odboru geológie, 1 triedu dobývania rudných ložísk, 4 triedy odboru úpravy úžitkových nerastov, 1 triedu banskej mechanizácie a elektrifikácie, 3 triedy dobývania a spracovania nerudných surovín a 3 triedy odboru strojárstva. Zvýšil sa aj počet tried v štúdiu popri zamestnaní. Počet pedagogických pracovníkov stúpol na 31 členov.
V školskom roku 1968/69 bol v našej škole otvorený študijný odbor elektrická trakcia a koľajové vozidlá v železničnej doprave. Tento odbor sa študoval do školského roku 1973/74. Keďže išlo o štúdium nebanských odborov (strojárstva a doprava), bola škola premenovaná na Strednú priemyselnú školu v Spišskej Novej Vsi.
V školskom roku 1973/74 bolo v našej škole zriadené dvojročné pomaturitné nadstavbové štúdium odboru ťažby rúd a nerudných surovín s aplikáciou banskej ekonomiky pre maturantov gymnázia. Spolu skončili tento odbor dve triedy.
Na základe zriaďovacej listiny Vsl. KNV OŠ v Košiciach zo dňa 30. júna 1981 došlo k odčleneniu odboru strojárstva od školy dňa 1. septembra 1981 a k zriadeniu Strednej priemyselnej školy strojníckej v Spišskej Novej Vsi. V našej škole ostalo 16 tried denného štúdia: 8 tried odboru geologický prieskum a banské meračstvo, 4 triedy odboru dobývanie a úprava rúd a nerudných surovín, 4 triedy odboru ťažba a spracovanie kameňa. Tieto odbory študovalo v prvom školskom roku po odčlenení 501 žiakov a celkový počet vyučujúcich bol 29. Riaditeľom školy bol prom.ped. Michal Mucha a jeho zástupca Ing. Ján Lovecký. Názov školy sa nezmenil.
V rámci zavádzania projektu Ďalší rozvoj československej výchovno-vzdelávacej sústavy do praxe Ministerstvo školstva SSR určilo pre našu školu integrovaný študijný odbor 21-40-6 Baníctvo a banícka geológia. V odbore bolo zaradených 5 alternatívnych blokov špeciálneho odborného učiva v treťom a štvrtom ročníku. Z nich sa na našej škole vyučovalo učivo štyroch alternatívnych blokov, zaradené na prípravu stredných technicko-hospodárskych pracovníkov pre činnosti v týchto oblastiach: prieskum ložísk, hlbinné vŕtanie, hlbinné dobývanie ložísk a lomové dobývanie ložísk. Štúdium bolo organizované ako štvorročné denné a zakončené je maturitnou skúškou. Do prvého ročníka boli prijímaní žiaci, chlapci aj dievčatá, ôsmych tried základnej školy, ktorí splnili podmienky výberového konania. Po úspešnom absolvovaní štúdia a po ukončení povinnej nástupnej praxe mohli absolventi kvalifikovane vykonávať činnosti stredných technicko-hospodárskych pracovníkov v oblasti prípravy, riadenia a kontroly výrobného procesu pri vyhľadávaní, ťažbe a úprave palív. Konkrétne v oblasti prípravy výrobného procesu sa mohli uplatniť ako kolektori, geologickí kartografi, geodeti a banskí merači. V oblasti riadenia výrobného procesu ako revírnici, majstri, vrtmajstri, technológovia, dispečeri, normovači, plánovači, prípadne v náročných robotníckych profesiách a funkciách (napr. predák pracovného kolektívu), v oblasti kontroly revízni technici, technickí kontrolóri, kontrolóri akosti produkcie. Môžu tiež pokračovať v štúdiu na vysokých školách univerzitného smeru, najmä na prírodovedeckých fakultách, ako aj na vysokých školách technických, ekonomických a poľnohospodárskych.
Výnosom Ministerstva školstva SSR zo dňa 28. novembra 1986 došlo k zmene názvu školy na Strednú priemyselnú školu banícku a geologickú v Spišskej Novej Vsi.
Radikálne zmeny v spoločenskom systéme a tým aj v národnom hospodárstve, ktoré nastali po novembri 1989 sa odrazili aj v štruktúre študijných odborov na našej škole. Útlm baníctva a geológie priniesol so sebou potrebu znížiť počet tried so študijnými odbormi banícko-geologického zamerania a zaviesť nové študijné odbory, ktoré by z hľadiska potrieb na trhu práce boli perspektívnejšie.
V školskom roku 1991/92 boli na škole zriadené tri študijné odbory: elektrická trakcia v doprave, technológia keramiky a ťažba a spracovanie kameňa. Od školského roku 1992/93 je zavedený umelecký študijný odbor: kameňosochárstvo. Významné zmeny v štruktúre študijných odboroch na škole nastali od školského roku 1993/94. Boli zavedené ďalšie dva nové študijné odbory: geodézia a technicko-informatické služby. Okrem toho boli na škole zriadené nové integrované študijné odbory: elektrotechnika v doprave a spojoch namiesto študijného odboru elektrická trakcia v doprave a študijný odbor: geológia a baníctvo s voliteľnými odbornými zameraniami namiesto študijného odboru baníctvo a banícka geológia.
Počet tried na škole bol 16, t.j. 4 triedy v každom ročníku. Od školského roku 1994/95 bol zavedený študijný odbor: geodézia, kartografia a kataster namiesto študijného odboru geodézia.
Od 1.9.1998 je na škole zriadené denné pomaturitné kvalifikačné štúdium v študijnom odbore: geológia a baníctvo v odborných zameraniach: meračstvo a geodézia, inžinierska geológia a hydrogeológia a podzemné staviteľstvo v 1 triede.